‹ Prev
Next ›
3M CLAW Drywall Picture Hanger
65 lb (29.48 kg) Capacity - 1.2" Width x 2" Length - for Pictures, Project, Mirror, Frame, Home, Decoration - Steel - Gray - 2 / Pack
277 Stock Available
Non-Returnable
- Proven hold - trusted strength for hanging home decor weighing up to 65 lb.
- Hardened steel - sturdy claw locks into drywall anywhere
- No tools - just push in with your thumbs
- No studs - hang anywhere on drywall
- No regrets - no big holes left in your walls
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3PH65M2ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Line | CLAW |
| Product Name | CLAW Drywall Picture Hanger |
| Marketing Information | Trust your heavyweight hanging projects to the CLAW Drywall Picture Hanger proven to hold up to 65 lb. Engineered, hardened steel claws lock securely into drywall anywhere. Simply push, hang, and you're done. No tools are required to hang heavyweight mirrors, frames and other home decor. CLAW includes a spot marker to mark where the mirror or art piece will hang before installing the hanger so you avoid complicated measuring. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Hanger |
Product Information
| Weight Capacity | 65 lb (29.48 kg) |
| Placement | Wall |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Width | 1.2" |
| Depth | 0.5" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
3M CLAW Drywall Picture Hanger
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16508434 Stock Available
-
Product Code: BSN64015Contact customer service to check availability
-
Product Code: EVEEN91956 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN150 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T5LN182 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T6LN143 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T7LN388 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16508434 Stock Available
-
Product Code: BSN64015Contact customer service to check availability
-
Product Code: EVEEN91956 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN150 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T5LN182 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T6LN143 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T7LN388 Stock Available