‹ Prev
Next ›
Akro-Mils Super-Size AkroBin Storage Bin
Internal Dimensions: 16.56" Width x 16.87" Depth x 11.37" Height - External Dimensions: 18.4" Width x 20" Depth x 12" Height - 300 lb - Heavy Duty - Stackable - Polymer - Blue - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Heavy-duty with high storage capacities
- Large label area
- Easy to carry
- Internal dimensions: 16-7/8" x 16-9/16" x 11-3/8"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30283B |
| Manufacturer Website Address | http://www.akro-mils.com |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Product Line | AkroBins |
| Product Model | 30283B |
| Product Name | Super-Size AkroBin Storage Bin |
| Marketing Information | Control inventories, shorten assembly times and minimize part-handling with this Super-Size AkroBin. Heavy-duty bins securely stack atop each other or sit on shelving. Molded of high-density, industrial-grade polymer, they are unaffected by weak acids and alkalis. Sturdy, one-piece construction is waterproof, rustproof and corrosionproof. Equipped with a large molded-in handle, the bin is easy to carry. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Bin |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 11.37" |
| Compartment Width | 16.56" |
| Compartment Depth | 16.87" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Exterior Material | Polymer |
| Height | 12" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 20" |
| Weight (Approximate) | 5.27 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
same as other products |
Description
Akro-Mils Super-Size AkroBin Storage Bin
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.