‹ Prev
Next ›
Avery Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663)
x 2" Width x 4" Length - Full Sheet - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - Clear - Film - 10 / Sheet - 25 Total Sheets - 250 Total Label(s) - For Label Printer - 250 / Pack
13 Stock Available
- Provides a printed-on look perfect for addressing, shipping and organizing
- Permanent adhesive; jam-free, smudge-free; peel and apply easily with the Pop-up Edge feature
- Customize with free Avery templates and an Inkjet printer
- 2" Width x 4" Length; Clear; 250 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 8663 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663) |
| Marketing Information | Elevate your mailing and packaging with this pack of 250 Avery 8663 Matte Clear Shipping Labels. These 2" x 4" frosted clear printable labels blend into white, textured, or light-colored paper, offering a polished, printed-on appearance, perfect for adding a sophisticated touch to envelopes, packages, product labels, promotional materials, and more. Ultrahold permanent adhesive guarantees Avery labels stick securely to various surfaces, including paper, cardboard, plastic, glass, film, and painted metals, while the convenient Easy Peel design makes application quick and effortless. Just bend the label sheet, peel off your labels, and fold the sheet back flat. Optimized for inkjet printers, these label sheets feature Sure Feed technology that ensures a reliable feed through your printer, reducing misalignments and printer jams for crisp, hassle-free printing. You can also personalize your sticker labels by using Avery Design & Print Online and print customized labels on demand. Choose from thousands of available designs and use our easy-to-use tools, like our Mail Merge feature, which can quickly import names and addresses from a spreadsheet. Excellent for shipping, organizing, and branding, Avery shipping labels are the perfect solution for any environment and application. Take the hassle out of labeling and discover the difference Avery labels can make. |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Label Format | Full Sheet |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Total Number of Labels | 250 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Inkjet |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Film |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Avery Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN099536157 Stock Available
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123284 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A653 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1514 Stock Available
-
Product Code: MMM655AST105 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD382 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN099536157 Stock Available
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123284 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A653 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1514 Stock Available
-
Product Code: MMM655AST105 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD382 Stock Available