‹ Prev
Next ›
Avery® Allstate-Style Individual Legal Dividers
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - 2 - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
48 Stock Available
- Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style on both sides; binding edge is unpunched
- Tabs: Printed - 2; quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Allstate-Style Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced tabs. Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 2 |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Allstate-Style Individual Legal Dividers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01330125 Stock Available
-
Product Code: AVE01331135 Stock Available
-
Product Code: AVE12385Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12386Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12388Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12391Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE12394Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01402149 Stock Available
-
Product Code: AVE11918170 Stock Available
-
Product Code: BSN3655027806 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: CRD2630244 Stock Available
-
Product Code: CRD2631230 Stock Available
-
Product Code: CRD2632217 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01402149 Stock Available
-
Product Code: AVE11918170 Stock Available
-
Product Code: BSN3655027806 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: CRD2630244 Stock Available
-
Product Code: CRD2631230 Stock Available
-
Product Code: CRD2632217 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available