‹ Prev
Next ›
Avery® Clip-Style Name Badges
4" x 3" - Clip - White, Clear - 1 Box
60 Stock Available
- Make professional-looking name badges with clip holders using inkjet or laser printer
- Ideal for meetings, seminars, special events and conventions
- Garment-friendly, clip-style badge holders are soft, crystal-clear, PVC-free plastic
- White, 8-1/2" x 11", microperforated insert sheets tear cleanly
- Overall dimensions: 3" x 4"; 100 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CC10-4C |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Clip-Style Name Badges |
| Marketing Information | Make professional-looking name badges with clip holders using your inkjet or laser printer. Garment-friendly clip won't damage clothing. Each kit includes crystal-clear, plastic badge holders with a 7.6 mil thickness and sheets of badge inserts. Ideal for meetings, seminars, special events and conventions. Free, easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs are available online. The letter-size microperforated insert sheets tear cleanly. Badge holders are top-loading. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Badge Insert |
Product Information
| Sheet Size | 4" x 3" |
| Print Technology |
|
| Features | Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Width | 4" |
| Length | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Avery® Clip-Style Name Badges
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN329546586 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123300 Stock Available
-
Product Code: BSN656482084 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924016 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U63AN11 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U64AN2 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN329546586 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123300 Stock Available
-
Product Code: BSN656482084 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924016 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U63AN11 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U64AN2 Stock Available