‹ Prev
Next ›
Avery® Economy Binder
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl - Black - 12.80 oz - Recycled - Label Holder, Exposed Rivet, Non Locking Mechanism - 1 Each
47 Stock Available
- Helps keep papers conveniently organized with round rings and 2 interior storage pockets for loose materials
- Round ring holds pages securely
- Vinyl inside front and back covers
- 1-1/2" ring holds up to 275 sheets
- Black matte cover, spine interior to reduce glare
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | K311-15L-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Economy Binder |
| Marketing Information | For convenient organization of your documents, it doesn't get much simpler than this handy Economy Binder with a label holder. Metal round rings mounted on the spine hold your letter-size papers securely in place to let you flip through notes, reports and more without getting your pages out of order. Binder is ideal for your class notes, employee handbooks and other important papers. 1-1/2" ring capacity holds approximately 275 sheets. Slip loose pages into the two interior pockets for easy access later. Each pocket holds up to 20 sheets. The black matte cover and spine combine with a black matte interior to reduce glare. Binder also features concealed rivets, vinyl construction and a sturdy chipboard core. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 51% |
| Post-consumer-waste% | 41% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Economy Binder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0430121 Stock Available
-
Product Code: AVE0460121 Stock Available
-
Product Code: AVE05200196 Stock Available
-
Product Code: AVE0544462 Stock Available
-
Product Code: BSN157483267 Stock Available
-
Product Code: BSN267412928 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0430121 Stock Available
-
Product Code: AVE0460121 Stock Available
-
Product Code: AVE05200196 Stock Available
-
Product Code: AVE0544462 Stock Available
-
Product Code: BSN157483267 Stock Available
-
Product Code: BSN267412928 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available