‹ Prev
Next ›
Avery® UltraDuty™ GHS Chemical Labels 8½" x 11" , for Laser Printers
8 1/2" Width x 11" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Film - Water Resistant - 1 / Sheet - 50 Total Sheets - 50 Total Label(s) - 50 / Box
31 Stock Available
- Compatible with laser printers
- Resistant to chemicals, abrasion, UV, water and extreme temperatures
- Remains adhered for at least 90 days in seawater
- Works on metal, plastic, fiber, polycarbonate, glass and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 60501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | UltraDuty |
| Product Name | UltraDuty™ GHS Chemical Labels 8½" x 11" , for Laser Printers |
| Marketing Information | Get your organization's chemical labeling in compliance with the Globally Harmonized System by using these durable labels. UltraDuty GHS Chemical Labels are specifically designed to withstand chemicals, abrasion, sun, water and extreme temperatures. They resist tearing and scuffing and stand up to frequent use. With high-performance adhesive, they pass the BS5609 protocol for 90-day seawater immersion. Polyester film labels are ideal for labeling for drums, pails and totes. Easily customize and print your required labels on demand using ready-to-use, free, online templates or a special online, GHS Wizard labeling system. Customize labels with your company logo, lot numbers, bar codes or other information, and update as needed. Print using standard sheet-fed laser printers. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Warning Label |
Product Information
| Label Width | 8 1/2" |
| Label Length | 11" |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 1 |
| Total Number of Labels | 50 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Laser |
| Finishing | Matte |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Film |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® UltraDuty™ GHS Chemical Labels 8½" x 11" , for Laser Printers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72010596 Stock Available
-
Product Code: ACC72050897 Stock Available
-
Product Code: AVE516544 Stock Available
-
Product Code: AVT7537095 Stock Available
-
Product Code: AVTCPAL55 Stock Available
-
Product Code: ELI76127Contact customer service to check availability
-
Product Code: ELI76128Contact customer service to check availability
-
Product Code: UBC19210665 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72010596 Stock Available
-
Product Code: ACC72050897 Stock Available
-
Product Code: AVE516544 Stock Available
-
Product Code: AVT7537095 Stock Available
-
Product Code: AVTCPAL55 Stock Available
-
Product Code: ELI76127Contact customer service to check availability
-
Product Code: ELI76128Contact customer service to check availability
-
Product Code: UBC19210665 Stock Available