‹ Prev
Next ›
Bankers Box Stor/Drawer Steel Plus Card Storage Drawer
Internal Dimensions: 9.25" Width x 23.25" Depth x 5.63" Height - External Dimensions: 10.5" Width x 25.2" Depth x 6.5" Height - Medium Duty - Stackable - Steel, Plastic - White, Blue - For Card - Recycled - 12 / Carton
Contact customer service to check availability
- 4-layer construction holds up to daily use
- Stacks up to 5 units high to save space
- Reinforced, plastic handle for easy access
- Removable rails (included) organize hanging files
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00306 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/Drawer Steel Plus |
| Product Name | Stor/Drawer Steel Plus Card Storage Drawer |
| Marketing Information | Medium-duty drawers offer rugged storage for occasional file reference. Drawers stack five units high to save floor space. Thick, four-layer front and back panel construction of drawers withstand moderate daily usage. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Stor/Drawer Steel Plus storage drawers include removable rails for hanging files. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Handle | Yes |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 5 Unit |
| Compartment Height | 5.63" |
| Compartment Width | 9.25" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | Card |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material |
|
| Height | 6.5" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 25.2" |
| Weight (Approximate) | 1.92 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Card size: 5" X 8" |
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Bankers Box Stor/Drawer Steel Plus Card Storage Drawer
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.