‹ Prev
Next ›
Bostitch InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - 4.50" Throat Depth - Green - Rubber - 1 Each
18 Stock Available
- Built-in antimicrobial properties to protect the product with Agion silver ion-based agent
- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force
- Easily staples up to 20 sheets; Includes 210 staples
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling
- Opens 180 degrees for tacking or crafting; Built-in remover for convenient staple removal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1123 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | inPOWER20 |
| Product Name | InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler |
| Marketing Information | All it takes is a finger to get the job done using the InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler equipped with One-Finger Stapling Technology by PaperPro. Long-lasting, sleek, die-cast metal body provides the eye candy your desk craves. The easy stapling of up to 28 sheets along with the ergonomic, nonslip comfort grip and base provides the luxury you deserve. Using standard staples, it also works jam-free and opens for bulletin board tacking. Perfect for home, school or the office, stapler offers a full-strip (210) staple capacity. Antimicrobial treatment protects the product, not users or others, against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 4.50" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | Rubber |
| Height | 7.8" |
| Width | 2.5" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Bostitch InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: ITA300351302 Stock Available
-
Product Code: ITA3617780 Stock Available
-
Product Code: SAN37003171 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: ITA300351302 Stock Available
-
Product Code: ITA3617780 Stock Available
-
Product Code: SAN37003171 Stock Available