‹ Prev
Next ›
Bostitch Professional Magnetic Staple Remover
Neoprene - Black - 1 Each
404 Stock Available
- Simple, effortless operation on paper and bulletin boards
- Magnetic pickup for stray staples
- Comfortable handling
- No paper tearing
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 40000M-Blk |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS40000MBLK |
| Product Name | Professional Magnetic Staple Remover |
| Marketing Information | Push-style staple remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. For any loose staples the grabber misses, the magnet on the remover grabs them. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
| Features | Built-in Magnet |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Height | 8.8" |
| Width | 2.6" |
| Length | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Bostitch Professional Magnetic Staple Remover
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10370 Stock Available
-
Product Code: BSN329539363 Stock Available
-
Product Code: BSN329546641 Stock Available
-
Product Code: BSN656472568 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924105 Stock Available
-
Product Code: LLR8414969 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSMIA284 Stock Available
-
Product Code: RAC771822918 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10370 Stock Available
-
Product Code: BSN329539363 Stock Available
-
Product Code: BSN329546641 Stock Available
-
Product Code: BSN656472568 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924105 Stock Available
-
Product Code: LLR8414969 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSMIA284 Stock Available
-
Product Code: RAC771822918 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available