- Delivers fast print speeds up to 42 ppm to help increase office productivity
- Triple-layer security to safeguard your network, keep devices secure and protect documents
- Large, scalable paper handling lets you spend less time refilling paper trays
- Built-in Gigabit Ethernet for seamless setup and sharing on your wired network
- Effortlessly select options on touch-screen display using menu navigation and customizable shortcuts
<
>
Brother Workhorse HLL9430CDN Desktop Wireless Laser Printer - Color
42 ppm Mono / 42 ppm Color - 2400 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 620 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect - 120000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: BRTHLL9430CDN
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HLL9430CDN |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | Workhorse |
| Product Model | HLL9430CDN |
| Product Name | Workhorse HL-L9430CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Marketing Information | Enterprise Color Laser Printer provides enterprise-level performance, advanced security features and bold color output in a compact footprint ideal for mid-size to large workgroups. Printer helps increase productivity with fast print speeds up to 42 ppm with a maximum print resolution of 2400 x 600 dpi. It delivers built-in value with included, standard-yield toner cartridges that produce 9,000 pages in black/white and 6,500 pages in color. Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray. Large, 250-sheet output also includes a stapler finisher. Printer is equipped with triple-layer security to help safeguard your network, keep your devices secure and protect documents in transit. Connect using Ethernet networking to seamlessly set up and share on your wired network. The 3-1/2" color touch screen offers effortless menu navigation and the ability to print directly from popular business cloud services. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 42 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 120000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 12000 |
Software
| Operating System Supported |
Microsoft:
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 21.3" |
| Weight (Approximate) | 63.4 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: BRTBU800CLContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTDR810CL5 Stock Available
-
Product Code: BRTNC9000W5 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810BK2 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810C7 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810M5 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810XLBKContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTTN815BK6 Stock Available
-
Product Code: BRTTN815C10 Stock Available
-
Product Code: BRTTN815M10 Stock Available