‹ Prev
Next ›
Brownline Monthly Desk Pad Calendar, 11" x 8-1/2" , English
Julian Dates - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - Letter - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 3 x Holes - Desk Pad - Wall Mount - White - Chipboard, Cardboard - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Reinforced chipboard backer; 3-hole punched to fit in a 3-ring binder
- One month per sheet; one block per day
- Yearly calendar at the bottom of each sheet
- Notes section on the side
- Tear-off sheets, bound at the top and perforated
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | C181721 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Brand Name | Brownline |
| Product Model | C181721 |
| Product Name | Monthly Desk Pad Calendar, 11" x 8-1/2" , English |
| Marketing Information |
Fitting desk pad for any home, school, or office with generous writing space to organize your schedule. Ideal for managing upcoming events and deadlines.
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 8 1/2" |
| Sheet Width | 11" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Start/End Date | January 2026 - December 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Mount Type | Wall |
| Language | English |
| Refillable | No |
| Separate Sections | Notes Section |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Brownline Monthly Desk Pad Calendar, 11" x 8-1/2" , English
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG89803Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMD16632Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICGSM11BK5343 Stock Available
-
Product Code: BRTTN820153 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: PENC505HB2768 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: VER49173Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG89803Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMD16632Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICGSM11BK5343 Stock Available
-
Product Code: BRTTN820153 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: PENC505HB2768 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: VER49173Contact customer service to check availability