‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Right Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
64 Stock Available
- 1/3-cut tabs are undercut for increased label visibility
- 3/4" expansion provides extra room for your growing projects and files
- Rounded top corners allow quick, safe handling
- Designed for use with letter-size items
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 16492 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 1/3 Cut Tab File Folders |
| Marketing Information | File folders feature 1/3-cut tabs that are 1/2" high and undercut for label visibility. Tabs are also one-ply. Top corners are rounded. File folders are scored for 3/4" expansion and made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Right |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Business Source 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE587168 Stock Available
-
Product Code: BSN00606674 Stock Available
-
Product Code: BSN17532341 Stock Available
-
Product Code: ELI7622449 Stock Available
-
Product Code: FAOH305636 Stock Available
-
Product Code: HAM122549218 Stock Available
-
Product Code: SEL3909319 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE587168 Stock Available
-
Product Code: BSN00606674 Stock Available
-
Product Code: BSN17532341 Stock Available
-
Product Code: ELI7622449 Stock Available
-
Product Code: FAOH305636 Stock Available
-
Product Code: HAM122549218 Stock Available
-
Product Code: SEL3909319 Stock Available