- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
<
>
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
Product Code: BSN02869
Product Unit: Each
251 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329545477 Stock Available
-
Product Code: BSN3655032654 Stock Available
-
Product Code: BSN3655120442 Stock Available
-
Product Code: BSN37508534 Stock Available
-
Product Code: BSN656391328 Stock Available
-
Product Code: BSN656474109 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A352 Stock Available
-
Product Code: SAN815053394 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ACM166819 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS11HC2 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME31 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD15 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM9 Stock Available
-
Product Code: BSN02870Contact customer service to check availability
-
Product Code: EPI1799X45 Stock Available