‹ Prev
Next ›
Business Source Landscape Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
191 Stock Available
- Durable construction withstands elements for safe indoor or outdoor use
- 1/2" clip is riveted to board for long-lasting use
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Perfect for use at home, office, school and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49266 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Landscape Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Landscape clipboard features a durable, plastic construction to provide a sturdy surface to write on whether you're working indoors or out. 1/2" clip is riveted to the clipboard to provide years of use. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Size | 0.50" |
| Board Material | Plastic |
| Features | Smooth Writing |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.1" |
| Width | 9.3" |
| Length | 12.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Landscape Plastic Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: OIC8301614 Stock Available
-
Product Code: OIC8306328 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Contact customer service to check availability
-
Product Code: SAU21594Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV4030223 Stock Available
-
Product Code: UNV40311177 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508434 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX71 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371299 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD208 Stock Available
-
Product Code: OIC83100108 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available