‹ Prev
Next ›
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
178 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16501297 Stock Available
-
Product Code: BSN2865086 Stock Available
-
Product Code: BSN36663816 Stock Available
-
Product Code: BSN36665433 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924035 Stock Available
-
Product Code: GJO240803664 Stock Available
-
Product Code: GPC16880900 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16501297 Stock Available
-
Product Code: BSN2865086 Stock Available
-
Product Code: BSN36663816 Stock Available
-
Product Code: BSN36665433 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924035 Stock Available
-
Product Code: GJO240803664 Stock Available
-
Product Code: GPC16880900 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available