‹ Prev
Next ›
Business Source Single-ply 150' Machine Paper Rolls
2 1/4" x 150 ft - 13.80 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Lint-free - White - 3 / Pack
31 Stock Available
- Lint-free, premium-quality paper delivers consistent print results
- End-of-roll indicator shows when nearly depleted to prevent sudden runout
- Perfect for adding machines, calculators and cash registers
- 3 Rolls / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 31820 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Single-ply 150' Machine Paper Rolls |
| Marketing Information | Single Ply Adding Machine Rolls are ideal for use in adding machines, calculators, and cash registers. Made with premium quality, lint-free, white bond paper. Each roll has an end-of-roll indicator. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Bond Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 150 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Basis Weight | 13.80 lb |
| Features | Lint-free |
| Roll Length | 150 ft |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Single-ply 150' Machine Paper Rolls
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN15785472 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924086 Stock Available
-
Message/Date Stamp - RECEIVED - 1" Impression Width - 4 Bands - Blue, Red - Plastic Plastic - 1 EachProduct Code: COS01103418 Stock Available
-
Product Code: HEW1131001486 Stock Available
-
Product Code: LEX55B100E17 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PKAST203 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA506 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471739 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN15785472 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924086 Stock Available
-
Message/Date Stamp - RECEIVED - 1" Impression Width - 4 Bands - Blue, Red - Plastic Plastic - 1 EachProduct Code: COS01103418 Stock Available
-
Product Code: HEW1131001486 Stock Available
-
Product Code: LEX55B100E17 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PKAST203 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA506 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471739 Stock Available