‹ Prev
Next ›
Cardinal® Legal-Size Slant-D Binder
2" Binder Capacity - Legal - 8 1/2" x 14" Sheet Size - 540 Sheet Capacity - 1 1/2" Spine Width - 3 Ring - Fastener: D-Ring - Vinyl - Black - 1.72 lb - Recycled - Label Holder, Hinged, Heavyweight - 1 Each
11 Stock Available
- Legal-size printouts can be easily referenced in binder
- Heavyweight vinyl, XtraLife hinge and BlindEdge Weld for added strength
- Slant-D rings hold 25% more sheets than standard round rings
- Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 14532 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Model | 14532 |
| Product Name | Legal-Size Slant-D Binder |
| Marketing Information | Slant-D ring binder with clear label holder on the spine features extra-long covers to display and hold your legal-size documents. Three-ring style uses standard hole-punch. Slant-D rings with no triggers hold 25 percent more than standard round-ring binders. Back-mounted steel rings reduce wear and let pages lie flat. 2" capacity holds 540 sheets of legal-size paper. Thick, 14-gauge vinyl offers durability and long life with XtraLife hinge and BlindEdge Weld for added strength. Binder also features exposed rivets and a sturdy chipboard core. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 540 |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Spine Size | 1 1/2" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | D-Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Height | 14 1/2" |
| Width | 2 7/16" |
| Length | 11 3/16" |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 51% |
| Post-consumer-waste% | 47% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Cardinal® Legal-Size Slant-D Binder
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.