‹ Prev
Next ›
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
29 Stock Available
- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LRNLER2698177 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES86 Stock Available
-
Product Code: MMM1700243 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES58 Stock Available
-
Product Code: MMM17006125 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES45 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ESContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM17083ES486 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537095 Stock Available
-
Product Code: AVT9103132 Stock Available
-
Product Code: LLR0287267 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2694Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM170033ES284 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES111 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK172 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES115 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES84 Stock Available