‹ Prev
Next ›
Dacasso Leather Side-Rail Desk Pad
Rectangular - 38" Width x 24" Depth - Felt Black Backing - Top Grain Leather - Black
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Top-grain leather provides long-lasting style
- Velveteen lining offers excellent protection where needed
- Durable material is acceptable for use with blotter paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Manufacturer Part Number | P1025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dacasso.com |
| Brand Name | Dacasso |
| Product Name | Leather Side-Rail Desk Pad |
| Marketing Information | Side-rail desk pad features a top-grain leather exterior with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad can be safely used with blotter paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Backing Color | Black |
| Backing Material | Felt |
| Shape | Rectangular |
| Features | Side Rail |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Width | 38" |
| Depth | 24" |
| Thickness | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | India |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Dacasso Leather Side-Rail Desk Pad
People who bought this also bought
-
Product Code: DACP1011Contact customer service to check availability
-
Product Code: DACP1032Contact customer service to check availability
-
Product Code: DACP3025Contact customer service to check availability
-
Product Code: DACP3411Contact customer service to check availability
-
Product Code: DACP3425Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.