‹ Prev
Next ›
Data Accessories Company Stax MP-107 Monitor Riser Stand
66 lb Load Capacity - 4.75" Height x 13" Width x 10.50" Depth - Recycled Plastic - Black
13 Stock Available
- Height-adjustable design reduces strain on neck, shoulders and back
- Excellent choice for monitor, laptop and printer
- Cable clip keeps wires neatly organized
- High capacity: 66 lb.
- Made of 30% recycled plastic
Product Details
General Information
| Manufacturer | Data Accessories Company |
| Manufacturer Part Number | 02160 |
| Brand Name | Data Accessories Company |
| Product Line | Stax |
| Product Model | MP-107 |
| Product Name | Stax MP-107 Monitor Riser Stand |
| Marketing Information | With sturdy construction and spacious design, the Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand accommodates your laptop, monitor or fax machines. It helps reduce strain on neck and eyes by raising your monitor to an ergonomically correct height. It is perfect for multiple monitor setups and for smaller work areas. Strong, stable design features riser blocks and 1-1/4" height adjustments up to 4-3/4". Riser comes with cable clip. It is made of recycled plastic and holds up to 66 lb. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Monitor Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 4.75" |
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Height | 4.75" |
| Width | 13" |
| Depth | 10.50" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Data Accessories Company Stax MP-107 Monitor Riser Stand
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN17533706 Stock Available
-
Product Code: BSN28550206 Stock Available
-
Product Code: BSN36660238 Stock Available
-
Product Code: CNMMP21DX20 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: GJO56250946 Stock Available
-
Product Code: TOM686201099 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN17533706 Stock Available
-
Product Code: BSN28550206 Stock Available
-
Product Code: BSN36660238 Stock Available
-
Product Code: CNMMP21DX20 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: GJO56250946 Stock Available
-
Product Code: TOM686201099 Stock Available