‹ Prev
Next ›
Deflecto FashionMat Lazy Daisies Chair Mat
Home, Office, Classroom, Hard Floor, Pile Carpet, Dorm Room - 40" Length x 35" Width x 0.050" Thickness - Rectangular - Lazy Daisies - Vinyl - Multicolor - 1 Carton
Contact customer service to check availability
- Durable surface protects floors from damage
- Whimsical shapes and colors brighten any room
- Perfect for homes, offices, classrooms and more
- For use on hard floors and flat pile carpets up to 1/4"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | CM3540LD |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | FashionMat |
| Product Name | FashionMat Lazy Daisies Chair Mat |
| Marketing Information | The FashionMat Lazy Daisies Chairmat features whimsical shapes and colors to let your imagination run wild. Brighten your happy place with this cheerful look that can stand up to spills and accidents. Protective, easy-glide mat made of printed laminate vinyl is perfect for home, office, classroom and dorm use. Phthalate-free chairmat is designed for hard floors and flat-pile carpets up to 1/4" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 35" |
| Mat Length | 40" |
| Mat Thickness | 0.050" |
| Shape | Rectangular |
| Printed Design/Pattern/Texture | Lazy Daisies |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Deflecto FashionMat Lazy Daisies Chair Mat
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM11242BLKContact customer service to check availability
-
Product Code: DEFCM11442FBLK1 Stock Available
-
Product Code: DEFCM21242BLKContact customer service to check availability
-
Product Code: DEFCM21442FBLKContact customer service to check availability
-
Product Code: ESR12032140 Stock Available
-
Product Code: ESR1223715 Stock Available
-
Product Code: ESR12837156 Stock Available
-
Product Code: ESR1410527 Stock Available
-
Product Code: LLR69160Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR82821Contact customer service to check availability