- Securely holds markers without falling out when stored horizontally
- Interlocking design connects a unit to each side for the ultimate organizer
- Easily find the color you're looking for instead of searching for loose markers
- Transport on-the-go using the compatible Deflecto Stackable Caddy Organizer (not included)
<
>
Deflecto Interlocking Marker Organizer
4.30" Height x 4.40" Width x 3.40" Depth - Desktop - Portable, Stackable - White - Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) - 1 Each
Product Code: DEF29123CR
Product Unit: Each
10 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE001661825 Stock Available
-
Product Code: BSN157887493 Stock Available
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: DEF5010129 Stock Available
-
Product Code: LLR90281Contact customer service to check availability
-
Product Code: PENZE22B121 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
-
Product Code: TOM6220778 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 29123CR |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Interlocking Marker Organizer |
| Marketing Information | Use this versatile Interlocking Marker Organizer to display your markers horizontally or upright. Flexible inner grid holds markers in place and prevents them from falling when laid horizontally. Interlocking, dovetailed sides let you connect multiple units to make room for your expansive marker collection. Organizer fits in the Deflecto Stackable Caddy Organizer (not included) to easily carry and transport multiple units. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 4.30" |
| Width | 4.40" |
| Depth | 3.40" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
4.30" Height x 4.40" Width x 3.40" Depth - Desktop - Portable, Stackable - White - Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.