- Hanging file holder includes step-up inserts for easy viewing
- Made from 30% recycled plastic
- Fully recyclable
<
>
Deflecto Sustainable Office Desktop Hanging File Holder
9.63" Height x 13.25" Width x 8.50" Depth - Desktop - Sturdy - 30% Recycled - Black - 1 Each
Product Code: DEF39304
Product Unit: Each
25 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN267414818 Stock Available
-
Product Code: BSN5215AST172 Stock Available
-
Product Code: BSN60529413 Stock Available
-
Product Code: LLR49208Contact customer service to check availability
-
Product Code: PGC746011166 Stock Available
-
Product Code: RED33560334 Stock Available
-
Product Code: SMD10515Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 39304 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Desktop Hanging File Holder |
| Marketing Information | Simple. Smart. Sturdy. This environmentally responsible, recycled plastic file holder keeps vital files handy for use. Ideal for use on desk, shelf or work area, this hanging file holder conveniently holds hanging files and includes step-up inserts for easy viewing of files. Holder is fully recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Organizer |
Product Information
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 9.63" |
| Width | 13.25" |
| Depth | 8.50" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
9.63" Height x 13.25" Width x 8.50" Depth - Desktop - Sturdy - 30% Recycled - Black - 1 Each