‹ Prev
Next ›
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
9 Compartment(s) - 1.13" Height x 14" Width x 9.13" Depth - 30% Recycled - Black - 1 Each
119 Stock Available
- 9-compartment drawer organizer holds writing instruments, paper clips, tape and notepads
- Fits most standard desk drawers
- Made from 30% recycled material
- Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 38104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Drawer Organizer |
| Marketing Information | Organize everything from writing utensils to paper clips, tape and notepads with this compartmentalized drawer organizer. 1" high organizer fits most standard desk drawers and offers nine compartments for easy access to small items. Organizer is made of durable plastic with recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.13" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.13" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16508BX85 Stock Available
-
Product Code: BSN656382251 Stock Available
-
Product Code: ELI756292 Stock Available
-
Product Code: FEL006310112 Stock Available
-
Product Code: ITA300351350 Stock Available
-
Product Code: ITA3617777 Stock Available
-
Product Code: LLR84150276 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16508BX85 Stock Available
-
Product Code: BSN656382251 Stock Available
-
Product Code: ELI756292 Stock Available
-
Product Code: FEL006310112 Stock Available
-
Product Code: ITA300351350 Stock Available
-
Product Code: ITA3617777 Stock Available
-
Product Code: LLR84150276 Stock Available