- Domed design provides extra room for frothy beverages and extra toppings
- Sip hole offers enjoyable sipping experience while you're on-the-go
- Vent hole allows steam to escape to safely hold hot beverages
- For use with Dixie PerfecTouch 10 to 20 oz. paper hot cups
<
>
Dixie Hot Cup Lid
Dome - Plastic - White - 100 Lids/Pack - 10 / Carton
Product Code: DXED9542CT
Product Unit: CT10
71 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | D9542CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Name | Hot Cup Lid |
| Marketing Information |
Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with Dixie PerfecTouch 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately). |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Quantity Per Container | 100 Lids/Pack |
| Shape | Dome |
| Application/Usage |
|
| Maximum Compatible Container Capacity | 10 fl oz |
| Minimum Compatible Container Capacity | 20 fl oz |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.5" |
| Width | 3.5" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Compatibility |
Dixie Hot Drink Cups:
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dome - Plastic - White - 100 Lids/Pack - 10 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.