‹ Prev
Next ›
Dymo LW Return Address Labels 3/4" x 2"
3/4" Width x 2" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - 500 / Roll - 500 Total Label(s) - 500 / Roll
49 Stock Available
- Convenient: strong, self-adhesive backing so you can just peel and stick
- Print only as many as you need - no wasted labels
- Direct thermal printing technology - no ink or toner required
- Compatible with Desktop Mailing Solution; 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo
- Also works in LabelWriter 5XL, 550, 550 Turbo, 4XL, 450 Wireless and 450 Duo
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 30330 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Name | LW Return Address Labels 3/4" x 2" |
| Marketing Information | Quickly create perfect return address labels directly from your Dymo LabelWriter labelmaker with these LW Return Address Labels. Using a direct thermal printing process, you avoid the hassle of expensive ink or toner. Print one return address label on the roll or hundreds with ease - no more messy sheets, waste or sheet label jams. Self-adhesive labels are compatible with Dymo LabelWriter 5XL, 550, 550 Turbo, 4XL, 450 Wireless, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo and Desktop Mailing Solution. They are also FSC Certified and BPA-free. |
| Packaged Quantity | 500 / Roll |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 3/4" |
| Label Length | 2" |
| Number of Labels per Roll | 500 |
| Total Number of Labels | 500 |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Printable | Yes |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility |
Dymo - Label Writer
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Dymo LW Return Address Labels 3/4" x 2"
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN24306536 Stock Available
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207952 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303770 Stock Available
-
Product Code: GJO1125167 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A94 Stock Available
-
Product Code: SOF00802MContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN24306536 Stock Available
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207952 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303770 Stock Available
-
Product Code: GJO1125167 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A94 Stock Available
-
Product Code: SOF00802MContact customer service to check availability