- Reliable power for important devices
- Use in glucose monitors, calculators and more
- Volt: 1.5
- Cell size: 357 and 303
<
>
Energizer 357/303 Silver Oxide Button Batteries
For Multipurpose - 1.55 V DC - 3 / Pack
Product Code: EVE357BPZ3
Product Unit: PK1
474 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGA1102Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM428Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSD37613Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK710002 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA651 Stock Available
-
Product Code: MRS08504107 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192981 Stock Available
-
Product Code: SWI40501573 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 357BPZ-3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Model | 357BPZ-3 |
| Product Name | 357/303 Silver Oxide Button Batteries |
| Marketing Information | Energizer 357/303 Batteries provide reliable, long lasting power to your important devices. Count on these button cell batteries to power your electronics, whether you need batteries for your kitchen scale, calculator or your keyless entry system. These Energizer batteries also provide dependable power for medical devices, like your glucose monitor or heart rate monitor. Each 357/303 battery holds power for up to 5 years in storage, letting you keep a ready supply of replacement batteries. Plus, these batteries contain no mercury, making them a more environmentally conscious choice. Count on Energizer specialty batteries to provide long lasting power when you need it most. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Chemistry | Silver Oxide |
| Output Voltage | 1.55 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.3" |
| Width | 0.3" |
| Depth | 3.7" |
| Diameter | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.42 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.