‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial AAA Lithium Batteries
For Vending Machine, Electronics, Construction - AAA - 25 Year Shelf Life - 1 / Pack
71 Stock Available
Non-Returnable
- Reliable, leakproof and lightweight power that professionals demand
- Made for high-tech devices in the field, on-the-go and when battery changes are inconvenient
- 33% lighter than traditional alkaline batteries so perfect for portable devices, especially cordless tool
- Excels in extreme temperatures (-40 to 140 degrees F) - ideal for outdoor use
- Holds power in storage for up to 20 years
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | LN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial AAA Lithium Batteries |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial AAA Lithium Batteries. Construction site, facility maintenance, medical center, business office, classroom: Wherever you work, lithium power keeps you on the job with the longest-lasting professional batteries in high tech devices. Plus, these AAA batteries are 100% leak proof in standard use, giving your work site electronics a long and productive life. They perform in extreme temperatures of -40ºF to 140ºF. And because they hold their power with up to 25 years of shelf life, you won't have device downtime. Know what else? You get all that in a lithium heavy duty AAA battery that weighs 33% less than an alkaline AAA. So, when work depends on door locks, hand sanitizers, pen flashlights, and more, you can count on the power and protection of Energizer Industrial AAA Lithium Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Shelf Life | 25 Year |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.24 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Energizer Industrial AAA Lithium Batteries
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157292035 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: ELI7557410 Stock Available
-
Product Code: KYOTK31723 Stock Available
-
Product Code: PENZER2BPK6321 Stock Available
-
Product Code: SAN24415PP220 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP60429 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157292035 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: ELI7557410 Stock Available
-
Product Code: KYOTK31723 Stock Available
-
Product Code: PENZER2BPK6321 Stock Available
-
Product Code: SAN24415PP220 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP60429 Stock Available