‹ Prev
Next ›
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
6" Width x 9" Length - White - 50/Tub - 1 Each
163 Stock Available
- Quickly clean your whiteboard and other dry-erase surfaces, then throw away the mess
- Disposable and equipped with liquid cleaner that effortlessly erases dry-erase ink
- Helps erase ghosting and other stubborn marks, extending the life of your dry-erase surfaces
- Handy pop-up container maintains freshness and makes it easy to grab a new wipe
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 81850A |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Expo |
| Product Line | Expo |
| Product Name | Whiteboard Care Cleaning Wipes |
| Marketing Information | Thick, pre-moistened wipes erase, condition and deep clean whiteboards in one easy step. Nontoxic cleaner is perfect for classroom use and conference rooms. Mild formula is safe on hands and furniture. Pop-up container allows simple, one-handed, convenient usage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Cleaner |
Product Information
| Eraser Width | 6" |
| Eraser Length | 9" |
| Quantity Per Container | 50/Tub |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7095005Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAG760105Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGG53500Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329528650 Stock Available
-
Product Code: BSN366123926 Stock Available
-
Product Code: BSN4410535 Stock Available
-
Product Code: BSN656371593 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7095005Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAG760105Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGG53500Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329528650 Stock Available
-
Product Code: BSN366123926 Stock Available
-
Product Code: BSN4410535 Stock Available
-
Product Code: BSN656371593 Stock Available