‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Rectangular - Clear - PVC Plastic - 100 / Pack
36 Stock Available
- Protects documents from spills and tears with durable plastic material
- Transparent front highlights your title page
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.75" x 11.25" documents with rounded corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52311 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear Oversize PVC Covers |
| Marketing Information | Oversized presentation covers with rounded corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PVC Plastic |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE76000BD58 Stock Available
-
Product Code: BSN16511CT41 Stock Available
-
Product Code: BSN16512BD53 Stock Available
-
Product Code: BSN32357BX60 Stock Available
-
Product Code: BSN74552352 Stock Available
-
Product Code: FEL5208926 Stock Available
-
Product Code: UNV21132Contact customer service to check availability