‹ Prev
Next ›
Fellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest
1" Height x 7.94" Width x 9.25" Depth - Black - Memory Foam - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
126 Stock Available
- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Memory foam conforms to your wrist without losing shape
- Nonskid backing to keep wrist support in place
- Durable, jersey covering holds up to wear-and-tear
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9176501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest |
| Marketing Information | Mouse pad offers a soft foam pillow that responds to your body's weight and warmth, but never loses it shape. Soft memory foam conforms to wrist for exceptional comfort. Special design redistributes pressure points for soothing support and to retain body heat for improved circulation. Optical mouse-friendly mouse pad ensures proper hand position while typing. Nonskid backing holds pad firmly in place. Durable jersey covering withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Memory Foam |
| Surface Material | Jersey |
| Height | 1" |
| Width | 7.94" |
| Depth | 9.25" |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Description
Fellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE478566 Stock Available
-
Product Code: BICGDEMP41ASST51 Stock Available
-
Product Code: BSN365911491 Stock Available
-
Product Code: MMM1426530 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75CBX294 Stock Available
-
Product Code: PENLR7CBX233 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: STK39805236 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471744 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE478566 Stock Available
-
Product Code: BICGDEMP41ASST51 Stock Available
-
Product Code: BSN365911491 Stock Available
-
Product Code: MMM1426530 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75CBX294 Stock Available
-
Product Code: PENLR7CBX233 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: STK39805236 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471744 Stock Available