‹ Prev
Next ›
Fellowes Standard Monitor Riser
Up to 21" Screen Support - 60 lb Load Capacity - CRT, LCD Display Type Supported - 4" Height x 13.13" Width x 13.50" Depth - Desktop - Plastic - Graphite, Platinum
18 Stock Available
- Innovative design raises your monitor to eye level
- Helps prevent neck strain
- Adjusts to heights from 2" to 4"
- Supports monitors up to 60 lb
- Included cable management keeps your work space tidy
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 91712 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Standard Monitor Riser |
| Marketing Information | Monitor riser is designed for use on your desktop or on top of a CPU. Innovative stacking columns adjust to three different heights (2" to 4") to raise monitor to eye level to help prevent neck strain. Space beneath platform can store papers. Nonskid rubber feet ensure stability on any surface. Riser holds 21" monitors up to 60 lb. and includes convenient cord management. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Riser |
Technical Information
| Display Type Supported |
|
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 2" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 4" |
| Maximum Screen Size Supported | 21" |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 13.50" |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 72% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Fellowes Standard Monitor Riser
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC5403398 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283654 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450DE72 Stock Available
-
Product Code: PAC10116942 Stock Available
-
Product Code: PENAL15ASW2121 Stock Available
-
Product Code: PFX615215BLU19 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC5403398 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283654 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450DE72 Stock Available
-
Product Code: PAC10116942 Stock Available
-
Product Code: PENAL15ASW2121 Stock Available
-
Product Code: PFX615215BLU19 Stock Available