- Ideal for organizing files, mail, memos and more
- Use in your pantry, closet, laundry room, or desk area
- Made from durable steel
- Stack multiple trays with the help of Fellowes stacker posts (not included)
<
>
Fellowes Wire 5" Legal Tray
Compartment Size : 8.50" x 14" x 5" - 5" Height x 12" Width x 16.50" Depth - Desktop - Stackable - Black - Steel - 1 Each
Product Code: FEL65112
Product Unit: Each
75 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BE79 Stock Available
-
Product Code: PIL57050Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPR021604862 Stock Available
-
Product Code: SPZEC851196Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192985 Stock Available
-
Product Code: VCTIR40T506 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471340 Stock Available
-
Product Code: XST1051Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 65112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire 5" Legal Tray |
| Marketing Information | Contemporary wire design of these trays provides open visual access to documents and files. Wire design will not collect dust and dirt. Stack vertically with Fellowes Wire Desk Tray Supports (sold separately) that correspond to tray size. Steel tray is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Compartment Height | 8.50" |
| Compartment Width | 14" |
| Compartment Depth | 5" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 5" |
| Width | 12" |
| Depth | 16.50" |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.