‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 1 Each
9 Stock Available
- Low-profile design for easy storage
- Ideal for classroom, office, commercial and institutional use
- Universal recycle logo
- Blue color-coding for recycling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 57257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket |
| Marketing Information | Ideal for classroom, office, commercial and institutional use, recycling wastebasket offers a way to store your recycling deskside until it can be routed to official storage areas. Save yourself from the clutter with this convenient drop that is short enough to slide under desk and out of sight. Low-profile design features the universal recycle logo for easy identification. Wastebasket holds 28-1/2" quarts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket |
Product Information
| Capacity | 7.13 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 15" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 28-1/2 Quart Recycle Wastebasket
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
7.13 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Blue, White - 12 / CartonProduct Code: GJO57257CTContact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329546631 Stock Available
-
Product Code: BSN656501265 Stock Available
-
Product Code: BSN65651Contact customer service to check availability
-
Product Code: CCS23605548 Stock Available
-
Product Code: ITA361804517 Stock Available
-
Product Code: SPR021604164 Stock Available
-
Product Code: TOP2026046 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329546631 Stock Available
-
Product Code: BSN656501265 Stock Available
-
Product Code: BSN65651Contact customer service to check availability
-
Product Code: CCS23605548 Stock Available
-
Product Code: ITA361804517 Stock Available
-
Product Code: SPR021604164 Stock Available
-
Product Code: TOP2026046 Stock Available