‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 2-ply Jumbo Roll Dispenser Bath Tissue
2 Ply - 3.30" Width x 650 ft Length - 3 19/64" Core - White - 12 / Carton
1049 Stock Available
- Jumbo size for high-traffic restrooms
- Fits in standard, jumbo bathroom-tissue dispensers
- 2-ply; nonperforated
- Unscented to reduce sensitivity to strong scents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 2565012 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 2-ply Jumbo Roll Dispenser Bath Tissue |
| Marketing Information | This jumbo roll of two-ply bathroom tissue satisfies everyday needs. Made from a high percentage of recycled fiber, it exceeds EPA comprehensive procurement guidelines. This bathroom tissue is cost-effective solution for all areas and is safe for sewer and septic systems. It fits in bathroom tissue dispensers that hold a 12" diameter roll. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Basis Weight | 18.20 lb |
| Full Size | 3.30" x 650 ft |
| Number of Ply | 2 |
| Core Diameter | 3 19/64" |
| Application/Usage | Restroom |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser |
Wisconsin Tissue Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Genuine Joe 2-ply Jumbo Roll Dispenser Bath Tissue
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.