- Ideal for use in malls, restaurants and lobbies
- Bristles trap fine particles and will not stain, discolor or absorb odors
- Features a lightweight, durable frame and solid, broomhead construction
<
>
Genuine Joe Angle Broom
Polyvinyl Chloride (PVC) Bristle - 47" Handle Length - 54.5" Overall Length - Plastic Handle - Yellow - 1 Each
Product Code: GJO58562
Product Unit: Each
13 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMCP9GOEWH1959 Stock Available
-
Product Code: BSN656474109 Stock Available
-
Product Code: GJO00104301529 Stock Available
-
Product Code: GJO104321675 Stock Available
-
Product Code: GJO24081919 Stock Available
-
Product Code: GJO26100191 Stock Available
-
Product Code: RAC797172327 Stock Available
-
Product Code: RCP2005CHA88 Stock Available
-
Product Code: RCP631000WE531 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Model | 09570 |
| Product Name | Angle Broom |
| Marketing Information | Angle broom features high-performance bristles to provide effective cleaning action. Flagged, acid-resistant, PVC bristles trap fine particles and will not stain, discolor or absorb odors for longer product life. Use wet or dry. Angle broom is ideal for use in malls, restaurants and lobbies. Lightweight design features a durable frame and solid broomhead construction. The 47" handle is made of steel. The head is made of polypropylene. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Broom |
Product Information
| Bristle Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Head Material | Polypropylene |
| Handle Length | 47" |
| Handle Material | Plastic |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Width | 9" |
| Length | 54.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Italy |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.