‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Hardwound Roll Paper Towels
7.80" Width x 600 ft Length - 2" Core - Embossed Design - White - Paper - 12 / Carton
114 Stock Available
- High capacity provides storage space, maintenance and labor savings
- Compatible with most universal dispensers
- Perfect solution for high-traffic restrooms
- Contains recycled content
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 32600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Line | Hardwound |
| Product Name | Hardwound Roll Paper Towels |
| Marketing Information | Hardwound Roll Towels offer a high capacity to provide storage space, maintenance and labor savings vs. folded towels. Heavily embossed design provides a better feel and aid in absorbency. 2" core size is compatible with most universal dispensers. Perfect towel solution for high-traffic restrooms. Towels are made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Style | Hardwound Roll |
| Full Size | 7.80" x 600 ft |
| Core Diameter | 2" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Embossed Design |
| Application/Usage | Restroom |
| Features | Absorbent |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Width | 7.9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Genuine Joe Hardwound Roll Paper Towels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GPC2610079 Stock Available
-
Product Code: KCC0100538 Stock Available
-
Product Code: KCC020014409 Stock Available
-
Product Code: KCC04142128 Stock Available
-
Product Code: KCC5403895 Stock Available
-
Product Code: MORR680023 Stock Available
-
Product Code: MORW6800321 Stock Available