‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Jumbo Dispenser Roll Bath Tissue
2 Ply - 3.50" Width x 1000 ft Length - 9" Roll Diameter - 3 19/64" Core - White - 8 / Carton
Contact customer service to check availability
- 2-ply, nonperforated and fragrance-free
- Ideal for high-traffic restrooms
- 3.88" x 1000' on a 3-1/2" core
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 2506008 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Jumbo Dispenser Roll Bath Tissue |
| Marketing Information | Jumbo roll of bath tissue is ideal for high-traffic restrooms. Two-ply tissue is nonperforated and measures 3-1/2" wide x 1000' so it will fit in standard, jumbo bathroom-tissue dispensers. Unscented bath tissue is made from a high percentage of recycled fiber that easily exceeds EPA guidelines. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Basis Weight | 18.20 lb |
| Full Size | 3.50" x 1000 ft |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 9" |
| Core Diameter | 3 19/64" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
Core Diameter: 3.5" |
| Compatible Dispenser |
Wisconsin Tissue Dispenser |
| Certifications & Standards |
Green Seal Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Genuine Joe Jumbo Dispenser Roll Bath Tissue
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE8165Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN15788PKContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN4225016 Stock Available
-
Product Code: BSN65638Contact customer service to check availability
-
Product Code: CLO78526Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO01534Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO01535Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO22700Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO85185Contact customer service to check availability
-
Product Code: GPC26610Contact customer service to check availability
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE8165Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN15788PKContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN4225016 Stock Available
-
Product Code: BSN65638Contact customer service to check availability
-
Product Code: CLO78526Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO01534Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO01535Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO22700Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO85185Contact customer service to check availability
-
Product Code: GPC26610Contact customer service to check availability