‹ Prev
Next ›
Ghent Powder-Coated Hex Steel Whiteboards
21" (1.7 ft) Width x 18" (1.5 ft) Height - Green Steel Surface - Hexagonal - Magnetic - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Takes an office essential to new heights with its interesting hexagonal shape
- Creates interesting designs when combined with more whiteboards for usable, unique decor
- Adds color and creativity while communicating engaging notes
- Easily wipes clean without leaving stains behind
- Makes conversing with the entire office a simple endeavor
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | HEXS1821GN |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Line | LINK |
| Product Name | Powder-Coated Hex Steel Whiteboards |
| Marketing Information | Designed to make common areas unique, this Powder-Coated Steel Hex Whiteboard creates an exciting shape on a variety of surfaces when added with other hexagonal boards. Whiteboard combines today's needs for beautiful, unique shapes with material to dampen noise, post company news or communicate other information. Durable, powder-coated steel is easy to write on while providing long-lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 18" (1.5 ft) |
| Board Width | 21" (1.7 ft) |
| Board Thickness | 0.78" |
| Board Surface Color | Green |
| Board Surface Material | Steel |
| Shape | Hexagonal |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Ghent Powder-Coated Hex Steel Whiteboards
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: GHEHEXS1821BBContact customer service to check availability
-
Product Code: GHEHEXS1821GYContact customer service to check availability
-
Product Code: GHEHEXS1821MRContact customer service to check availability
-
Product Code: GHEHEXS1821RSContact customer service to check availability
-
Product Code: GHEHEXS1821SBContact customer service to check availability
-
Product Code: GHEHEXS1821WHContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: GHEHMYSM46BKContact customer service to check availability
-
Product Code: QRTQ012850IMW3 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F01IMW3 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F02IMW23 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F03IMW5 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F04IMW5 Stock Available