‹ Prev
Next ›
HLS Commercial 15-Gallon Round Open Top Trash Can
15 gal Capacity - Round - Removable Lid, Handle, Powder Coated - 31.5" Height x 14.9" Width - Powder Coated Steel, Galvanized Steel - Black - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Prevents accumulation of rubbish with beveled top
- Easily change liner with removable lid
- Handles on inner bin for easy trash removal
- Smudge-resistant exterior
Product Details
General Information
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Part Number | HLSC04G15B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Brand Name | HLS Commercial |
| Product Model | HLSC04G15B |
| Product Name | 15-Gallon Round Open Top Trash Can |
| Marketing Information | 15-Gallon Round Beveled Open Top Trash Can allows quick and effective waste disposal in entryways, lobbies, stores and more. Slim, round shape saves space to keep this can in areas with limited space. Beveled top is stylish, modern and prevents the accumulation of rubbish. Removable lid makes liner change quick and easy. Galvanized steel, inner bin contains built-in handles for easy trash removal. Stainless steel finish is smudge-resistant and easy to clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 15 gal |
| Shape | Round |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 31.5" |
| Width | 14.9" |
| Length | 14.9" |
| Weight (Approximate) | 19.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
HLS Commercial 15-Gallon Round Open Top Trash Can
Alternative Products
-
Product Code: GJO58893Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO5889516 Stock Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact customer service to check availability
-
Product Code: RCPS3ETBKPL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9475BL3 Stock Available
-
Product Code: SAF9677NCContact customer service to check availability
-
Product Code: SAF9799BLContact customer service to check availability
-
Product Code: SAF9926BLContact customer service to check availability
-
Product Code: SAF9935BL1 Stock Available