- Overall dimensions: 15" Width x 26.50" Depth x 52" Height; Charcoal
- Features label holders, thumb latches and steel ball-bearing suspension
- High drawer sides accept letter-size hanging folders without the use of hangrails
- Spring-loaded follower blocks keep files upright in 4 drawers
- Equipped with HON "One Key" core removable lock
<
>
HON 310 Series Vertical File - 4-Drawer
15" Width x 26.5" Depth x 29" Height - 4 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Security Lock, Ball-bearing Suspension, Label Holder, Rust Proof - Charcoal - Steel - Recycled
Product Code: HON314PS
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 314PS |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Series | 310 |
| Product Name | 310 Series Vertical File - 4-Drawer |
| Marketing Information |
Four-drawer, vertical filing cabinet features steel ball-bearing suspension for superior suspension, a 26-1/2" depth, label holders and a One Key core-removable lock kit. High drawer sides accept letter-size hanging folders without the use of hangrails. All drawers have thumb latches. Spring-loaded, follower blocks keep files upright. Follower blocks have positive, slide-action positioning that is adjustable on 5/8" centers. Charcoal-colored vertical file has a baked enamel finish over rust-inhibiting, phosphate pretreatment. Filing cabinet is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements and meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Steel |
| Height | 29" |
| Width | 15" |
| Depth | 26.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 24% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |