‹ Prev
Next ›
HON Solve Seating ReActiv Back Task Stool
5-star Base - Gray - Armrest - 1 Each
Ships in 5-7 Weeks
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Ideal for workstations, touchdown areas, collaborative environments, meeting rooms and more
- ReActiv back flexes to provide a firm fit
- ReActiv back keeps the body cool by enabling continuous airflow
- Seat glides forward when the back flexes for a more natural posture
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | SVSR1ACLC19T |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Line | Solve |
| Product Name | Solve Seating ReActiv Back Task Stool |
| Marketing Information | Solve is the single seating solution that helps a variety of users achieve optimal comfort. This task stool features a breakthrough ReActiv back material designed to provide enhanced support above and beyond ilira-stretch mesh. Adjustable footring can be moved up and down to accommodate users of all heights. Synchronized seat and back provide proper balance, alignment and lumbar support, and can be adjusted with a single lever. Arms adjust from 7-1/2" to 11-1/2" in height and 17-3/8" to 20-1/8" in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, dual-action synchro tilt, tilt tension and tilt lock. 26-1/2" diameter, five-star base is equipped with 2-4/11" dual-wheeled casters for easy chair movement. Weight capacity is 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Arm Height | 11.50" |
| Number of Legs | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Seat Glide | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 53" |
| Width | 29.8" |
| Depth | 29" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 29% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
Description
HON Solve Seating ReActiv Back Task Stool
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: BSXVL531MM1027 Stock Available
-
Product Code: HON5701GA90T6 Stock Available
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BT81 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR19 Stock Available
-
Product Code: LLR620142 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK32 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MAGYContact customer service to check availability
-
Product Code: SAF6830BMBL1 Stock Available
-
Product Code: SAF6830STBL1 Stock Available