‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Bar Harbor 12-Month Wall Calendar
Julian Dates - Monthly - 1 Year - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 22" x 31 1/4" Sheet Size - 2.63" x 4.25" Block - Wire Bound - Blue, Gray - Paper - 1 Each
Contact customer service to check availability
- One-page-per-month format with ruled daily blocks
- Ranges 12 months from January to December
- Wall calendar is wirebound with a hanger
- Julian dates and days remaining; national and religious holidays and full-year reference calendar
- Page size: 22" x 31-1/4"; Block size: 2-5/8" x 4-1/4"; 100% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 334 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Bar Harbor 12-Month Wall Calendar |
| Marketing Information | Wall calendar offers 12 months of planning that range from January to December. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-5/8" x 4-1/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, national and religious holidays, and full-year reference calendar. Dated calendar pages are printed in wedgwood blue and gray. Wall calendar features a full chipboard backer and wire binding with an eyelet for easy hanging. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 31 1/4" |
| Sheet Width | 22" |
| Block Height | 2.63" |
| Block Width | 4.25" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Wire Bound |
| Time Period | 1 Year |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Mount Type | Wall |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Bar Harbor 12-Month Wall Calendar
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE71750Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM328Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN6564924090 Stock Available
-
Product Code: HOD1646Contact customer service to check availability
-
Product Code: REDC1731Contact customer service to check availability
-
Product Code: SWI74701443 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE71750Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM328Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN6564924090 Stock Available
-
Product Code: HOD1646Contact customer service to check availability
-
Product Code: REDC1731Contact customer service to check availability
-
Product Code: SWI74701443 Stock Available