‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Earthscapes Scenic Wipe-off Wall Planner
Julian Dates - Yearly - 1 Year - January 2026 to December 2026 - 32" x 48" Sheet Size - 1.13" x 1.38" Block - Multi - Paper - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Features 3 full-color nature scenes on both sides
- Dated, reversible, write-on/wipe-off surface for 12 months of planning
- Horizontal format has 1-5/8" x 1-5/8" blocks; vertical format has 1-3/8" x 2" blocks
- Includes self-adhesive hangers and 1 water-soluble marker
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 3931 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Line | Earthscapes |
| Product Name | Earthscapes Scenic Wipe-off Wall Planner |
| Marketing Information | Laminated wall calendar offers 12 months of dated planning and three full-color nature scenes on both sides. One side has a vertical format, and the other side has a horizontal format. Both sides have a write-on/wipe-off surface, unruled daily blocks and colorful images. Blocks on the vertical side measure 1-3/8" x 2". The horizontal side's block size is 1-5/8" x 1-5/8". Planning ranges 12 months from January to December. Wall calendar includes self-adhesive hangers and a water-soluble marker. Paper is made with a high percentage of recycled material and printed with soy ink. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Yearly |
| Sheet Height | 48" |
| Sheet Width | 32" |
| Block Height | 1.13" |
| Block Width | 1.38" |
| Time Period | 1 Year |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Mount Type | Wall |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Earthscapes Scenic Wipe-off Wall Planner
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMW20128Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMWTE828Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE71750Contact customer service to check availability
-
Product Code: HOD1396Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMW20128Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMWTE828Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE71750Contact customer service to check availability
-
Product Code: HOD1396Contact customer service to check availability