‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Recycled Deco Days Planner
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - Sunday, Saturday - 1 Month Double Page Layout - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 1.69" x 1.63" Block - Wire Bound - Black - Black Leather Cover - 1 Each
Contact customer service to check availability
- 1920s art deco period design on all pages and gold Art Deco year imprint on cover
- 14 months from December to January for thorough planning
- Gold wire binding for a flash of classic elegance
- 100% post-consumer recycled paper with soy inks; 90% recycled wire and 50% recycled cover
- Extras: double-sided storage pocket, 3-year reference calendar and 3-year list of holiday dates
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 29102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Recycled Deco Days Planner |
| Marketing Information | Enjoy the 1920s Art Deco period with the Recycled Monthly Deco Days Planner. Dated planning pages range 14 months from December to January. Two-page-per-month spreads include lightly ruled daily blocks (1-11/16" x 1-5/8"), Sunday-to-Saturday schedule, count of days/days remaining, notes column, holidays and past, current and 3 future months reference. Planner also includes a double-sided storage pocket, list of important holiday dates for three years and three-year reference pages for long-range planning. Embossed, simulated leather cover features a gold Art Deco imprint with the year. Gold wire binding firmly keeps the planner intact as well as adding a flash of classic elegance. Paper, wire and cover are made with recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 8 1/2" |
| Sheet Width | 11" |
| Block Height | 1.69" |
| Block Width | 1.63" |
| Double Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Wire Bound |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Appointment Time |
|
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Leather |
| Printed Design/Pattern/Texture | 1920's Art Deco Period |
| Separate Sections | Notes Section |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Recycled Deco Days Planner
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.