‹ Prev
Next ›
HP 30A (CF230A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
1600 Pages
236 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Pro MFP M227fdw
- Also works in LaserJet Pro M203dw
- Page maximizer technology delivers more pages per cartridge than ever before
- Intelligently track toner levels with print-gauge technology
- Consistent quality
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF230A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 30A (CF230A) |
| Product Name | 30A (CF230A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Be confident you're getting more from your cartridge using this Original HP Toner cartridge with JetIntelligence. It delivers intelligent tracking of toner levels. Print with the speed and quality your HP LaserJet Pro MFP M227fdn, Pro MFP M227fdw and Pro M203dw were built to deliver. Original HP Toner cartridges with JetIntelligence are engineered to perform flawlessly with your HP printer or MFP. Get consistent, professional quality and avoid reprints. Help protect your business against counterfeits with exclusive anti-fraud technology. Manage costs with innovative technology that helps you maintain quality standards. HP 30A cartridge delivers approximately 1,600 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1600 Pages |
Physical Characteristics
| Width | 4.3" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 30A (CF230A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: CLO302083687 Stock Available
-
Product Code: CLO704271725 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071354 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071785 Stock Available
-
Product Code: GPC16620372 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A142 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5949X8 Stock Available
-
Product Code: KCC2127041256 Stock Available
-
Product Code: OIC9991139 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192685 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CLO302083687 Stock Available
-
Product Code: CLO704271725 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071354 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071785 Stock Available
-
Product Code: GPC16620372 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A142 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5949X8 Stock Available
-
Product Code: KCC2127041256 Stock Available
-
Product Code: OIC9991139 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192685 Stock Available