‹ Prev
Next ›
HP 53A (Q7553A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
3000 Pages
29 Stock Available
- For use in HP LaserJet P2015, P2015d
- Works in P2015dn, P2015x
- Also compatible with M2727nf MFP
- Smart printing technology
- Outstanding print quality
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q7553A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 53A (Q7553A) |
| Product Name | 53A (Q7553A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge is designed for use with HP LaserJet P2014, P2015, P2015d, P2015dn, P2015x and M2727nf MFP printers. Smart printing technology confirms that you've properly installed the cartridge, makes particle charge adjustments to deliver accurate, consistent results, and estimates the number of remaining printable pages. No need to shake the cartridge. Toner cartridge delivers outstanding print quality and sharp black text from the precise operation. Cartridge yields approximately 3,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 26% |
| Post-consumer-waste% | 9% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 53A (Q7553A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865093 Stock Available
-
Product Code: BSN329539292 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2316 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: BSN365911202 Stock Available
-
Product Code: BSN36663765 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923763 Stock Available
-
Product Code: ITA361813145 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865093 Stock Available
-
Product Code: BSN329539292 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2316 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: BSN365911202 Stock Available
-
Product Code: BSN36663765 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923763 Stock Available
-
Product Code: ITA361813145 Stock Available