‹ Prev
Next ›
HP 85A (CE285A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
1600 Pages
117 Stock Available
- For use in HP LaserJet Pro P1102w
- Also works in M1212nf MFP and M1217NFW MFP
- Delivers consistent, professional results
- Legendary HP reliability
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE285A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 85A (CE285A) |
| Product Name | 85A (CE285A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Get a great value for all your everyday business printing needs. Legendary HP reliability can save you time, minimize downtime and deliver results you can count on. Use this toner cartridge in your HP LaserJet Pro P1102, P1102w, M1132, M1212 MFP, M1214 and M1217nfw MFP printers to produce bold, crisp text and sharp black-and-white images. Each cartridge yields approximately 1,600 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 1600 Pages |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship |
Description
HP 85A (CE285A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE17042330 Stock Available
-
Product Code: BRTTN66029 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730126 Stock Available
-
Product Code: BUN20132000055 Stock Available
-
Product Code: HAM1031192089 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A268 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE17042330 Stock Available
-
Product Code: BRTTN66029 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730126 Stock Available
-
Product Code: BUN20132000055 Stock Available
-
Product Code: HAM1031192089 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A268 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available