‹ Prev
Next ›
HP Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy
98 Brightness - 98% Opacity - Letter - 8 1/2" x 11" - 48 lb Basis Weight - Glossy - Double-sided - Glossy - 1 Pack
6 Stock Available
- Ideal for custom marketing materials
- High-performance coating for 2-sided printing
- Exceptional image quality on glossy surface
- Compatible with inkjet printers
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q1987A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy |
| Marketing Information | Make your own professional-quality brochures and flyers with your inkjet printer. Thicker than plain paper, this gloss inkjet paper is specially coated for printing on both sides for two-sided printing with exceptional image quality. Bright white finish and glossy coating deliver crisp text and vivid colors. Ideal for custom marketing materials. 48 lb. brochure paper works great with inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Brochure/Flyer Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 48 lb |
| Sheet Thickness | 5 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Glossy |
| Brightness | 98 |
| Opacity Percentage | 98% |
| Features | Double-sided |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Glossy |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Description
HP Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7026020Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMW16728Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGG40000Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGS17050Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK91705Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN267412928 Stock Available
-
Product Code: HOD150HD1 Stock Available
-
Product Code: HOD3960Contact customer service to check availability
-
Product Code: ITA361531553 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7026020Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGDMW16728Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGG40000Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGS17050Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK91705Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN267412928 Stock Available
-
Product Code: HOD150HD1 Stock Available
-
Product Code: HOD3960Contact customer service to check availability
-
Product Code: ITA361531553 Stock Available